תיירות בישראל
דף הבית
»
אילת ודרום הארץ
»
אטרקציות באילת
»
שונית האלמוגים באילת

שונית האלמוגים באילת

אלמוג הוא צורת חיים ימית המשתייכת למחלקת האלמוגים "פרחים חיים" ביוונית.

   

שוניות האלמוגים נחשבות לבתי הגידול המרהיבים ביופיים הקיימים בסביבות הימיות ,בין בעלי החיים והצמחים השונים הגדלים בסביבה זו ניתן למצוא מגוון מיני אצות,דגים,בעלי חיים שונים כגון סוסוני הים,כוכבי הים,קיפודי ים ועוד מינים מרהיבים רבים .

כאשר ישנו מקבץ של כל כך הרבה גורמים בסביבה אחת נוצר מצב שימור טבעי בו האצות גדלות,הדגים ובעלי החיים האחרים ניזונים מהן וכמובן ישנה שרשרת המזון הטבעית בים הדואגת לשמור על סטטוס קוו טבעי ואיזון .

שונית האלמוגים באילת מתפארת בכל הדברים הללו וכוללת במינים רבים של דגים צבעוניים, אלמוגים יפיפיים,צוללנים רבים הפוקדים את השונית במטרה להנות משלל צבעים ועוד.

אחד הגורמים המהווים בעיה להתפתחותה הטבעית של השונית והרס האלמוגים הוא עודף הפעילות הנילווה שעיר תיירות. עודף המתרחצים,הסירות המזהמות,הפסולת המושלכת למים ללא בחינה ובתי הגידול שהוקמו לאחרונה באיזור אילת גורמים להרס מתמיד של השונית.

בשנים האחרונות מאז קום המדינה ועד היום הצטמצם אזור שונית האלמוגים באילת מ-10 ק"מ ל2.5 ק"מ בודדים שגם הם נמצאים כרגע בסכנה.

חול ואבק הנסחפים לים בעקבות עבודות פיתוח ויזמות של בעלי המלונות חונקים את האלמוגים והורסים אותם ,חול חלק שהובא לאזור למטרות תיירות ואינו חלק מהנוף הקבוע ,זרימת ביוב למים וזיהומים כאלה ואחרים הנגרמים כתוצאה מפעילות נמל אשדוד גורמים נזק רחב היקף לשונית .

ע"מ לתקן נזקים אלו תזדקק השונית לעשרות שנים שכן קצב גדילת האלמוגים הוא סנטימטרים ספורים בלבד בשנה באופן שמושבה של אלמוגים בת עשרות מטרים זקוקה לעשרות ומאוד שנים ע"מ להגיע למיימדים אלה.

אחד המובילים הנלהבים ביותר בקרב על שימור ריף האלמוגים באילת הוא פארק המצפה התת ימי הדואג לבצע פעילויות הסברה ,איסוף וניקוי הריפ ע"י איסוף שיברי אלמוגים ,גידול מושבות בריאות וצעירות של אלמוגים וביצוע פעילויות עם תלמידים שונים לטיפוח השונית.

שוניות האלמוגים השונות מהוות בית לזנים שונים של בעלי חיים שסיגלו עצמם לחיים סביב השונית ובתוכה. הם מוצאים בשונית את מזונם, מקלט ואת התנאים המתאימים להם להתפתחות. כל העושר הזה הולך ונעלם יחד עם השונית.

ספר עלינו לחבריך!
מפת אתר © 2007-2019 כל הזכויות שמורות Trip תיירות.